Najlepsze książki dla dzieci

Najlepsze książki dla przedszkolaka, to bardzo trudny temat. Mamy na rynku czytelniczym teraz mnóstwo książek, ciężko jest z nich wybrać te „naj”. Taki wybór też zawsze będzie subiektywny, zależny od naszych zainteresowań, temperamentu czy emocji.  Książki dla dzieci trudno również dedykować do wieku dzieci. Myślę, że możliwszy będzie podział na „zaawansowanie czytelnicze”.

Rozpoczynając przygodę z książką, zaczynamy od kolorowych , krótkich książeczek , z dużą ilością obrazków, związaną z zainteresowaniem dzieci, a z niewielką ilością teksu.

Fantastyczne na początek są pozycje obrazkowe, które tekstu nie zawierają w ogóle. Oglądamy je z dzieckiem, opowiadamy, wyszukujemy postaci, ulubionych przedmiotów.

W śród takich książek polecić można wszystkim znaną serię Ulica Czereśniowa, Rok w …. Lesie, Górach, Na zamku, W krainie czarów, Na placu  budowy, W przedszkolu itp. ( każdy znajdzie coś dla siebie), czy np. Wielka podróż Rodziny Wszędobylskich, również jako kolorowanka dla troszkę starszych dzieci.

              Innym typem książek „na początek” są krótkie książeczki z wierszykami czy opowiadaniami, gdzie jest mało tekstu na stronie, tak aby dziecko mogło się skupić na treści, nim zechce przełożyć na kolejną stronę.Mogą to być również np. książeczki z okienkami, dziurkami, pacynkami itp.   Tu można polecić oczywiście klasykę , czyli wiersze Brzechwy, czy Tuwima , jak również np. serię Jadzia Pętelka, Tupcio Chrupcio,  Jano i Wito, czy Kicia Kocia – tu także bardzo lubiane przez dzieci książeczki z „otwieranymi okienkami”.

Kiedy nasze maluchy są w stanie skupić się na słuchaniu wyżej wymienionych pozycji, możemy zacząć czytać coraz dłuższe teksty. Szukamy teraz książek, które wpasowują się w nasze i dzieci zainteresowania.  Jeśli mamy małego fana dinozaurów, szukamy pozycji o dinozaurach, jeśli jest przyrodnikiem, to książki o przyrodzie. Jedni z nas uwielbiają fantazję, inni wybiorą bardziej realistyczne bajki. 

I tutaj także możemy sięgnąć po klasykę i wybrać znane wszystkim Baśnie Braci Grimm czy Andersena, Bajki Samograjki czy choćby Pchłę Szachrajkę, ale możemy również sięgnąć po nowsze pozycje takie jak Misia i jej mali pacjenci, Basia, Opowiastki dla małych uszu, czy książeczki z serii ABC uczę się.

Na tym etapie świetnie sprawdzą się także ze starszych pozycji:  krótsze opowiadania Astrit Lindgren np. Peter i Lena, Patrz Madika pada śnieg, Wiosna w Bullerbyn, z nowszych np. O Smoku, który lubił krówki, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek  lub W Robaczkowie. Dla małych przyrodników seria Żubr Pompik, lub pięknie ilustrowane książki Slow Down. Możemy również zacząć przygodę z różnymi książkami rozwijającymi zainteresowania: eksperymenty, dinozaury, obserwacja ptaków, a może czary?

Jeśli ktoś woli formę komiksów, to być może przypadnie Wam do gustu seria W cieniu drzew

Następnie przechodzimy krok dalej i zaczynamy czytać z dziećmi dłuższe książki podzielone na rozdziały, które tworzą wspólną historię. Tutaj znów niezastąpiona jest Astrit Lindgren, możemy zacząć tą przygodę np. od Przygody dzieci z ulicy Awantuyrników, Dzieci z Bullerbyn, Emil ze Smalandii, Madika z Czerwcowego Wzgórza. Tutaj również świetnie sprawdzi się Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci, czy książki typu Jesteś kimś wyjątkowym. A jeśli nasze dziecko uwielbia rozwiązywać zagadki, sięgnijmy po Detektywa Pozytywkę. Być może to już czas by sięgnąć po przygody zwariowanego Mikołajka ?  A może podróże ? W tej dziedzinie również jest wiele wspaniałych książek, dedykowanych dzieciom np. Afryka Kazika – przygoda Kazimierza Nowaka, który objechał Afrykę na rowerze, Przygoda dzika Toniego Halina, Jadą Haliki przez Ameryki, Wokół świata na wariata, czy TOPR, tatrzańska przygoda Zosi i Franka .  A jeśli jednak chcemy przenieść się w świat fantazji to watro sięgnąć po kultowe Muminki, czy Akademię Pana Kleksa.

Pamiętajmy również o tym, iż wiele z tych pozycji znajdziemy również w formie audiobooków, które idealnie sprawdzą się podczas długich podróży np. samochodem.

 To oczywiście tylko garstka książek, które możemy przeczytać z dziećmi i ich wybór jest subiektywny.

SPIS PROPONOWANYCH KSIĄŻEK WRAZ Z AUTORAMI

(kolejność przypadkowa)

Berner Rotraut Susanne;Ulica Czereśniowa (seria)

Artur Nowicki;Rok na placu budowy

Maciej Szymanowicz; Rok w Krainie Czarów

Nikola Kucharska; Rok na zamku

Małgosia Piątkowska; Rok w górach  oraz inne z tej serii

Beatrice Veillon;  Wielka podróż Rodziny Wszędobylskich

Barbara Supeł;Jadzia Pętelka (seria)

Eliza Piotrowska;Tupcio Chrupcio (seria)

Wiola Wołoszyn; Jano i Wito (seria)

Anita Głowińska; Kicia Kocia ( seria)

Jan Brzechwa; Bajki Samograjki

Jan Brzechwa; Pchła Szachrajka

Baśnie Braci Grimm

Baśnie Andersena

Aniela Szkolik-Cholewińska; Misia i jej mali pacjenci (seria)

Zofia Stanecka; Basia  (seria)

Joanna Wachowiak; Opowiastki dla małych uszu

Małgorzata Strzałkowska; ABC uczę się (seria)

Astrit Lindgren; Peter i Lena

Astrit Lindgren; Patrz Madia pada śnieg

Astrit Lindgren; Wiosna w Bullerbyn

Astrit Lindgren; Dzieci z Bullerbyn

Astrit Lindgren; Przygody dzieci z ulicy Awanturników

Astrit Lindgren; Madika z Czerwcowego Wzgórza

Astrit Lindgren; Emil ze Smalandii

Agnieszka Stążka-Gawrysiak; Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci

Martyna Broda; Jesteś kimś wyjątkowym

Katarzyna Biegańska; W robaczkowie

Elżbieta Pałasz; O smoku, który lubił krówki  

Tomasz Samojlik; Żubr Pompik (seria)

Justyna Bednarek; Niesamowite przygody dziecięciu skarpetek

Rachel Williams; Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata

Grazegorz Kasdepke; Detektyw Pozytywka (seria)

René Goscinny; Mikołajek (seria)

Łukasz Wierzbicki; Afryka Kazika

Łukasz Wierzbicki; Wokół świata na wariata

Mirosław Wlekły; Przygoda dzika Toniego Halika

Mirosław Wlekły; Jadą Haliki przez Ameryki

Beata Sabała-Zielińska; TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

Tove Jansson;  Muminki (seria)

Jan Brzechwa; Akademia Pana Kleksa

Dav; W cieniu drzew (seria komiksów dla dzieci)