Wizyta nauczycielek z Czech w Przedszkolu Publicznym im. Misia Uszatka

W pierwszym tygodniu marca 2025 r. Przedszkole Publiczne im. Misia Uszatka w Strzyżowicach gościło dwie nauczycielki z Czech- Danę i Evę. Wizyta ta odbywała się w ramach programu Erasmus+, który jest realizowany przez Szkołę Podstawową im. Petera Bezruca oraz Przedszkole w Trzyńcu.

W ciągu tygodniowej mobilności obie panie realizowały tzw. job shadowing (obserwację) przedszkola daltońskiego, zdobywając wiedzę i doświadczenie możliwe do zastosowania w ich przedszkolu. Szczególnym zainteresowaniem oprócz metody planu daltońskiego były zajęcia logopedyczne (metody pracy i pomoce dydaktyczne) oraz praca z innowacyjnym urządzeniem Musicon. Dana i Eva odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne oraz obserwowały zajęcia specjalistyczne.

W poniedziałek nauczycielki z Czech obserwowały „poranek daltoński”, podczas którego dzieci z grupy „Liski Urwiski”, m. in. losowały pary i grupy, wybierały dyżurnych oraz „ prawą rękę” i „lewą rękę nauczyciela”. Wychowawczyni przedstawiła temat projektu („Dinozaury”) oraz zadania do wykonania w ciągu tygodnia, w parach, grupach i indywidualnie. Wśród działań znalazły się: „Dino gimnastyka” w grupach, zadanie w parach polegające na zapisaniu pismem obrazkowym informacji na glinianej tabliczce dla kolegi/koleżanki z pary, malowanie ustami, zadanie matematyczne. Przedszkolacy zaznaczyli na tygodniowej tablicy zadań, kiedy planują wykonać zadania. Następnie dzieci wybrały się na ekscytujący spacer, podczas którego dokonały „wielkich wykopalisk paleontologicznych”. Dzięki współpracy wychowankowie z grupy „Liski Urwiski” znaleźli i wykopali szkielety dinozaurów! Radość dzieci nie znała granic! Nauczycielki ze Strzyżowic często prowadzą zajęcia w terenie ze względu na szereg korzyści, które przynosi edukacja outdoorowa, a także biorąc pod uwagę opinię dzieci, które podczas spotkań Rady dziecięcej wskazały zajęcia poza salą jako ciekawe i bardzo przez nich lubiane.

Popołudniu gościnie z Czech obserwowały zajęcia logopedyczne prowadzone w czteroosobowej grupie. Przedszkolacy wykonywali labirynt z plasteliny, przez który przeprowadzały (dmuchając) jajo dinozaura. Kolejno dzieci utrwalały głoskę „sz” w zabawach.

W pierwszym dniu nauczycielki poznały specyfikę i organizację pracy przedszkola oraz filary planu daltońskiego i pomoce daltońskie.

We wtorek Panie obserwowały indywidualną terapię logopedyczną z wykorzystaniem Musiconu- innowacyjnego urządzania edukacyjnego oraz metody pracy, dzięki której dzieci rozwijają się 2,5 x szybciej (dane w oparciu o wyniki badań naukowych). Musicon gwarantuje znakomite efekty w pracy z Przedszkolakami- stymuluje ich rozwój psychofizyczny oraz daje poczucie sprawczości, promuje samodzielność i przynosi wiele radości i uśmiechu. Świetnie sprawdza się podczas zajęć specjalistycznych. Dana i Eva były nim szczególnie zafascynowane. Następnie Panie udały się do najmłodszej grupy, do której uczęszczają wychowankowie od 2,5 – 3 roku życia. Podczas zajęć porannych dzieci wykonywały gimnastykę buzi i języka z wykorzystaniem pomocy logopedycznych. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz samodzielnie wykonały doświadczenie, które zakończyło się spektakularnym wykluciem małego dinozaura. Najmłodsi pochwalili się również samodzielnie wykonanymi w poniedziałek dinozaurami. Kolejno nadszedł czas przygotowania do śniadania i posiłku. Dana i Eva były pod ogromnym wrażeniem śniadań w formie szwedzkiego stołu. Zachwyciła je też samodzielności maluszków. Dzieci 2,5- 3 letnie nie tylko nakrywały do stołu, ale same komponowały własne śniadanie i sprzątały po posiłku. Ważnym aspektem pracy nauczycielek w przedszkolu w Strzyżowicach jest wdrażanie dzieci do samodzielności już od najmłodszych lat. Pedagożki wykorzystują też do tego instrukcje obrazkowe (instrukcja krok po kroku jak wykonać daną czynność).

W grupie „Pszczółki”, Panie obserwowały zajęcia ruchowe z elementami logorytmiki i terapii integracji sensorycznej. Dzieci ćwiczyły motorykę wielką oraz wykonywały ćwiczenia koordynacyjne. Do zajęć użyto specjalistycznego sprzętu SI (m.in. maglownica). Kolejną aktywnością było szukanie szkieletów dinozaurów wśród kulek hydrożelowych oraz dopasowanie ich do odpowiednich cieni. Gościnie towarzyszyły Przedszkolakom podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym. Szczególny zachwyt nauczycielek wzbudził nowoczesny i bezpieczny plac zabaw wraz z kuchnią błotną i ścieżką sensoryczną.

W trzecim dniu, nauczycielki odwiedziły wychowanków z grupy „Liski Urwiski”. Podczas zabaw grupowych z Musiconem i pacynkami The Musicons, Panie miały okazję poznać upodobania, charaktery i temperamenty postaci- Uli, Amadeo, Jaco, Ringo i Charliego- przyjaciół przedszkolaków ze Strzyżowic. Pacynki są wykorzystywane przez nauczycieli do zabaw o emocjach, o potrzebach, o współpracy, tolerancji, empatii i relacjach międzyludzkich. Pomagają zrozumieć wychowankom, w jak różnorodny sposób funkcjonujemy. Towarzyszą im nie tylko podczas zajęć, ale też wycieczek i spacerów.

Podczas zajęć dzieci 5-6 letnie tworzyły kreatywne opowiadanie w oparciu o obrazki losowane na „digicie” (Musicon). W podziale na drużyny, w szybkim tempie, nawlekały kolorowe gumki (każda drużyna inny kolor), przeliczały i porównywały ilości zbiorów. Ćwiczyły szybkość reakcji i koncentrację uwagi podczas drużynowej zabawy „Kreciki i ogrodnicy”. Warto dodać, że dzięki udziałowi w „Programie pilotażowym Musicon”, przedszkole w Strzyżowicach może korzystać z aplikacji do pracy z urządzeniem. Miłym zaskoczeniem dla nauczycielek z Czech była możliwość zaprogramowania na Musiconie „tajemniczego” utworu. Jak się potem okazało był to utwór z czeskiej bajki „Sąsiedzi”.

Panie Dana i Eva uczestniczyły również w zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych, podczas których dzieci pracowały z wykorzystaniem masy sensorycznej stworzonej z mąki ziemniaczanej, płynu do mycia naczyń i pianki do golenia. Dzieci uwielbiają tworzenie własnych mas i zabawę nimi przez co stymulują zmysły, wzmacniają sprawność manualną motoryki małej, rozwijają umiejętności koncentracji i cierpliwości, wspierają rozwój mowy poprzez pracę dłoni – co było głównym celem wizyty czeskich nauczycielek. Panie chętnie zaangażowały się we wspólne lepienie a ponieważ był to tydzień dinozaurów tematem przewodnim zajęć były właśnie one. Dzieci bardzo przyjaźnie zareagowały na wspólną zabawę, mogły zaprezentować swoje dzieła. Panie były zdumione szerokim zastosowaniem mąki ziemniaczanej, która w Czechach nie jest powszechna i popularna

W czwartek grupa Sówki zaprosiła miłych gości do wspólnej zabawy Bum Bum Rurkami. Bum Bum Rurki to kolorowe tuby, na których można nie tylko grać melodie, akompaniować, ale też z nimi ćwiczyć, tańczyć, wykonywać zabawy logopedycze, kreatywne, integracyjne, naśladowcze, rytmiczne i słuchowe. Grupa 5-6 latków zagrała dla Pań utwór na dzwonkach diatonicznych, dzwonkach diatonicznych na tubach oraz naciskanych dzwonkach diatonicznych. Dzieci uczą się grać na instrumentach melodycznych z wykorzystaniem skutecznego amerykańskiego systemu znakowania nut.

W grupie „Misie” Dana i Eva miały okazję obserwować ekscytujące zajęcia połączone z tworzeniem wulkanu z masy solnej i eksperymentem z użyciem sody oraz octu. Podczas swobodnych zabaw dzieci korzystały z pojemnika wielorakich aktywności, w którym stworzyły wyspę dinozaurów. Warto dodać, że po skończonej zabawie, dzieci samodzielnie uporządkowały kąciki i pozamiatały salę.

Podczas dalszego spaceru po placówce, gościnie z zaciekawieniem oglądały „wyciszone” przestrzenie (stonowane kolory, sale bez dystraktorów, sale z kącikami wyciszenia, kąciki zewnętrzne), zaaranżowane wspólnie z dziećmi. Podziwiały dziecięce prace i dekoracje. Podobał im się również znajdujący się na korytarzu „Przedszkolny Kącik Wymiany Książek”. Panie oglądały i testowały wybrane środki dydaktyczne. Były pod wrażeniem pomocy daltońskich, pomocy dydaktycznych wykonanych samodzielnie przez nauczycielki, ale też innowacyjnych, efektywnych i niestandardowych urządzeń i sprzętów, np. „Musicon”, „Magiczny box” i „Magiczny dywan”- wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, długopisy 3d, SI guma, podświetlana tablica do rysowania płynną kredą, „Yoli”, „TerraBeans”, sprzęty do terapii SI i innych. Nauczycielki przedstawiły również ciekawe programy własne i innowacje, które są wartościowym dopełnieniem wiodącego programu wychowania przedszkolnego.

Nauczycielka grupy popołudniowej zaprezentowała gościniom zajęcia logorytmiczne w oparciu o metodę aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss. Do zabaw logopedycznych wykorzystała wierszyki usprawniające pracę narządów mowy, ilustrowane gestami oraz zabawy paluszkowe. Następnie podczas zabaw swobodnych dzieci korzystały z pomysłowych pomocy dydaktycznych wykonanych z surowców wtórnych i materiału naturalnego (np. „Uciekające gąsiennice”, „Kręcące się słonka”, pudełka zabawowe z rolkami po papierze lub patyczkami i nakrętkami -do manipulowania, różnego rodzaju maty, plansze do gimnastyki mózgu i inne).

W przedostatnim dniu pobytu w Polsce, Eva i Dana w towarzystwie dyrektorki i wicedyrektorki ZSP Nr 1 odwiedziły Gminny Żłobek w Psarach, Leśne Przedszkole w Bobrownikach oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej. Było to dla wszystkich wspaniałe doświadczenie i wartościowo spędzony czas.

W piątek Panie obserwowały grupę „Lisków Urwisków”, podczas podsumowania tygodnia i refleksji. Dzieci tego dnia praktykowały jogę, a podczas relaksacji wspominały miniony tydzień. Oceniły zadania wykonywane podczas projektu „Dinozaury”, wymieniły się w parach glinianymi tabliczkami i odczytywały zapisane na nich wiadomości. Przedszkolaki miały również okazję na wypowiedzi na temat miłych i dobrych rzeczy, które je spotkały oraz wrzucenie kamyczków do „Słoika życzliwości” (wg koncepcji prof. J. Pyżalskiego). Zajęcia zakończono zdobieniem drewnianych magnesów na lodówkę przy użyciu „dmuchanych pisaków”.

Oprócz obserwacji pracy nauczycieli, Dana i Eva miały możliwość odbycia rozmów z dyrektorką i wicedyrektorką ZSP Nr 1. Panie wzajemnie dzieliły się sprawdzonymi pomysłami i „patentami” na aktywizującą edukację poprzez zabawę. Warto dodać, że nauczycielki w Strzyżowicach nie pracują na gotowych pakietach edukacyjnych. Oferują dzieciom aktywną edukację bazującą na dziecięcych zachwytach, uczenie się poprzez działanie, badanie, doświadczanie, przeżywanie, eksplorowanie. Dodatkowo w przedszkolu funkcjonuje Przedszkola Rada Dziecięca. Nie tylko ten pomysł Dana i Eva chciałyby przenieść na grunt swojego przedszkola.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich pracowników przedszkola wraz z dyrektorką Dorotą Pronobis- Kościńską i wicedyrektorką Aleksandrą Janicką, ze wspaniałymi rodzicami i opiekunami wychowanków oraz cudownymi dziećmi, we współpracy z Fundacją Plan daltoński.pl, lokalną społecznością i instytucjami, udało się stworzyć wyjątkową placówkę, która pracuje w innowacyjny sposób, kierując całą swoją uwagę na dziecko. Cieszymy się, że inni chcą się od nas uczyć. Jesteśmy otwarci na tego typu współpracę, bo wiemy, że przyczynia się ona do podniesienia jakości pracy obu placówek.