Domowe zabawy aktywizujące dziecko, są odpowiedzią na jego naturalną potrzebę ruchu. Oprócz oczywistej korzyści, jaką jest usprawnienie motoryki dziecka, wspólna aktywność z rodzicem, uczy dziecko, że jest to miła forma spędzenia wolnego czasu.
Szanowni Państwo, poniżej przedstawiam propozycje zabaw ruchowych, które powinny zainteresować Wasze pociechy. Poniższe zabawy można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów. Do większości
z nich potrzebna jest jedynie odrobina wolnego czasu.
Pamiętajcie!
Przygotowując
się do zabawy należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie.
Nie powinno się w czasie zabawy pozostawiać dziecka bez opieki.
Trzeba uważać na to, czy
w pobliżu nie znajdują się
niebezpieczne przedmioty.
Inną
ważną rzeczą jest upewnienie się, że dana zabawa jest
dostosowana do umiejętności Waszego dziecka i że na pewno sobie
ono z nią poradzi. Nie wykonujcie wszystkich zabaw przedstawionych
poniżej, lecz wybierzcie rozsądnie. Nie zapomnijcie również
o
asekurowaniu dziecka podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.
Liczbę powtórzeń ćwiczeń i czas wykonywania zabaw, dostosowujecie do zaangażowania się i możliwości Waszego dziecka.
Przykładowe zabawy:
1. Przeprawa przez rzekę.
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od ściany do ściany. Musicie przejść na drugą stronę po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Kartkami papieru, chusteczkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny poziom do przejścia w grze. Możecie również zmieniać sposób pokonywania trasy, np. idąc na całych stopach, idąc na palcach, przemieszczając się na czworakach, skacząc itp..
2. Wyścig żółwi.
Na mecie ustawia się dziecko w pozycji na czworakach (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka, książki, itp. i ma za zadanie poruszać się na czworakach najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek (książka) spadnie zaczynamy od miejsca dokąd żółw dotarł.
3. Balonowy tenis.
Rozgrywkę wykonuje się grając balonem, a zamiast rakietek używa się papierowych talerzyków (tekturek z bloku przeciętych na pół). Można również odbijać samymi dłońmi. W ten sposób rozgrywacie punktowane mecze! Należy odbijać balon między sobą tak, by nie spadł na ziemię. Można zrobić dodatkowo siatkę ze związanych szalików, apaszek lub sznurka, nad którą odbijacie balon.
4. Rzuty do kosza.
Na
podłodze stawiacie kosz lub wiaderko i wrzucacie do niego małe
piłeczki lub zmięte
w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten,
kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety. Zadanie
można sobie utrudniać, stojąc np. na jednej nodze lub rzucając
lewą ręką (lub odwrotnie).
5. „Czarny parzy”.
Rzucacie do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło „czarny” piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie dodatkowe, np. dziesięć podskoków, pięć przysiadów, dwa pajacyki, itp.
6. Zabawy ze sznurkiem.
Potrzebny będzie sznurek długości minimum 3 m. Sznurek leży na podłodze, tworzycie
z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
– spacer po sznurku uważając by z niego nie „spaść”,
– przejście po sznurku „stopa za stopą”, tyłem, lub bokiem,
– przemieszczając się wzdłuż sznurka, przeskakiwanie przez niego raz na jedną, raz na drugą stronę,
– przeskakiwanie przez sznurek obunóż w przód i w tył,
– przeskakiwanie przez sznurek na jednej nodze itp..
7. Losowanie zadań.
Na małych karteczkach zapisujecie zadania. Mogą to być np. 2 podskoki, 2 przysiady, 2 pajacyki, klaskanie, stanie na jednej nodze, bieganie, naśladowanie sposobów poruszania się innych zwierząt, itd. Wszystko zależy tu od Was. Kartki wkładacie do jakiegoś pudełka. Dziecko po kolei losuje zadania, które musi następnie wykonać. Można oczywiście losować razem z dzieckiem i wspólnie wykonywać zadania.