5 maja- Dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością

Dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością
to święto obchodzone w Europie 5 maja.Zostało zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku jako dzień godności osób z niepełnosprawnością.


5 maja to bardzo ważny dzień dla wszystkich osób z niepełnosprawnością ale także tych osób, które podejmują wszelkie działania mające na celu likwidowanie barier i budowanie świata przyjaznego i dostępnego dla wszystkich.

Często ludzie czują się skrępowani widząc osoby z  niepełnosprawnością . Nie wiedzą jak mają się zachować, aby to zachowanie było właściwe. Najczęściej wtedy unikaja kontaktu, gdyż obawiają się, że zrobią coś niestosownego

Dlaczego ” boimy się ” osób z niepełnosprawnością ?

Ten ” strach” często wynika z niewiedzy na ten temat. Nie wiemy jakie są rodzaje niepełnosprawności, nie znamy barier z jakimi muszą zmagać się osoby z niepełnosprawnością każdego dnia.Właśnie dlatego czujemy się niepewnie mając kontakt z osobą z niepełnosprawnością. Najczęściej mamy świadomość swojej niewiedzy i być może niewłaściwego zachowania. Przez to czujemy się jeszcze bardziej niekomfortowo.

Dlaczego się krępujemy ?

Nie wiemy jak się zachować. Uciekamy wzrokiem, udajemy, że nie widzimy albo wręcz odwrotnie nie potrafimy ukryć zainteresowania nadmiernie wpatrując się w osobę z niepełnosprawnością.
Nie wiemy czy wypada zapytać o przyczynę niepełnosprawności, nie potrafimy zapytać czy osoba z nipełnosprawnością potrzebuje pomocy.
Czujemy sie skrępowani, mimo iż tak naprawdę nie mamy ku temu powodów .

Pamietajmy o tym, że dzieci biorą przykład z dorosłych, jesteśmy wzorem do naśladowania. 
Rodzina często przekazuje i utrwala silne stereotypy na temat chorób i niepełnosprawności. Często nie rozmawiamy z dziećmi na takie tematy twierdząc, że to nas nie dotyczy – DOTYCZY każdego z nas, bo  osoby z niepełnosprawnością nas otaczają i nie możemy pozostawać obojetni. Starajmy się sprawić,  aby mimo dysfukcji żyło i funkcjonowało im się jak najlepiej.