Każda osoba na świecie- czy to modelka, najlepszy piłkarz FC Barcelona, sąsiadka z czwartego piętra czy nawet Ty posiadasz w swoim życiu różnorodne lęki. Twoje dziecko także je posiada. Twoją rolą- rodzica, jest pomoc oraz wsparcie dziecka w przezwyciężeniu ich nieracjonalnego strachu. Wspierając dziecko, dając mu poczucie bezpieczeństwa, automatycznie wzmacniamy je psychicznie. Wielu z nas bagatelizuje lęki dzieci, które wydają nam się niegroźne i mało istotne. Każdy z nas je posiadał- czy to strach przed ciemnością, czy też przed potworem spod łóżka… Albo nawet lęk wysokości albo przed owadami latającymi. Jest to naturalna kolej rzeczy, dzieci wraz z procesem dojrzewania nabywają różne takie lęki.
Największą tragedią i lękiem dla dziecka dwuletniego jest przede wszystkim rozstanie z ukochanymi rodzicami, ale często posiadają również inne lęki jak np. strach przed hałaśliwymi przedmiotami np. włączona wirująca pralka, syrena alarmowa czy piorun, obce osoby. Taka sama kolej rzeczy przytrafia się u dzieci trzy-czteroletnich. Dzieci cztero-pięcioletnie często boją się zwierząt, ciemnych pokoi, jest dla nich bardzo stresujące, gdy rodzice wychodzą późną porą z domu. Starsze dzieci- sześcioletnie, poprzez różne opowieści i zabawy z kolegami, czy też oglądając bajki „dla starszych dzieci” często nabywają fobii przed duchami, różnymi żywiołami, szpitalem czy nawet śmiercią, która w tym wieku często zaczyna ich fascynować a z czasem nawet bardzo przerażać. Lęki te powstają z różnych powodów, część z nich jest wynikiem zaniedbań w sferze niezaspokojonych potrzeb dziecka. Zachwiane poczucie bezpieczeństwa u dziecka we wczesnym dzieciństwie często prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze jego osobowości. Dzieciaki, które wychowywały się w poczuciu zagrożenia w dorosłym życiu są bardziej przestraszone i wylęknione od rówieśników. Waszym zadaniem, jako rodziców, jest przestrzeganie zasad, które pomogą Waszym dzieciom.
NIGDY:
- Nie strasz dziecka(panem, który przyjdzie i go zabierze, „bebokiem” ze strychu, ciemnymi pomieszczeniami, czarownicami, duchami itd.)
- Nie zawstydzaj dziecka przed innymi
- Nie wyśmiewaj go
- Nie zarażaj go swoimi lękami.
- Nie stosuj na nim terapii szokowej
- Nie denerwuj się na niego tylko dlatego, że się czegoś boi
Wzmacniajcie odwagę oraz poczucie bezpieczeństwa poprzez czytanie bajek terapeutycznych(osobiście polecam szeroką gamę bajek z serii Franklin, która porusza chyba wszystkie możliwe tematy powiązane z lękami dzieci, od pójścia do szpitala, pierwszej seperacji z rodzicami aż po pojawienie się w domu nowego członka rodziny czy też pójście do szkoły). Pamiętajmy o tym, że dziecko ma jak najbardziej prawo bać się. Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom zrozumieć i zaakceptować emocje, które nim targają. Nie lekceważmy lęków dziecka. Bajki terapeutyczne, ale także miłość i zrozumienie(te ostatnie dwa powinny być priorytetem) są wystarczającym wsparciem, które możemy dać dziecku, które obecnie boryka się z różnymi lękami 🙂