MAŁY MIŚ – PRAWA DZIECKA – MISIOWE ZAWODY

Przygoda z wartością, jaką jest ROZWÓJ.

Zajęcia o temacie bliskim wszystkim dzieciom – „Miś”. W sali przedszkolnej zorganizowaliśmy kącik poświęcony misiom pluszowym oraz tym prawdziwym – żyjącym w naturze, wyposażyliśmy go między innymi w albumy, fotografie, opowiadania oraz książeczki tematyczne.

Ponadto dzieci poznawały świat przez patrzenie, słuchanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie – to stymulacja wielozmysłowa. To dostarczanie bodźców, tak aby wywołać konkretne wrażenia i odczucia. Przestrzeń wielozmysłowa to środowisko pełne zapachów, smaków, faktur, w którym dzieci doświadczają, odkrywają i cieszą się otaczającym je światem. Towarzyszy im wiele emocji. Są bardzo kreatywne i chętnie uczestniczą w tego rodzaju aktywności. Organizowanie dzieciom takich zajęć, które pozwalają na odczuwanie wielozmysłowe, badanie czy konstruowanie, najlepiej wpływa na procesy poznawania i utrwalania zdobytej wiedzy. Dobrze wiemy, że to, czego dotkniemy spróbujemy, co zobaczymy, poczujemy – to najlepiej i najtrwalej zapamiętamy. Stymulacja wielozmysłowa zazwyczaj przyspiesza tempo nauki, bo zapamiętywanie dzieje się poprzez bezpośrednie działanie przy okazji zabawy.

Zrealizowaliśmy również tematykę „Prawa dziecka” w których towarzyszył nam Miś. (Projekt edukacyjny „Mały miś w świecie wielkiej literatury”).

Chcę się bawić w piaskownicy,
dom zbudować dla dżdżownicy.
Z kolegami w piłkę grać
i niczego się nie bać.
Latem lizać zimne lody,
stać na deszczu dla ochłody

Chcę na łące zrywać kwiaty
i przytulać się do taty.
Zimą toczyć śnieżne kule,
i się z mamą pieścić czule.
Chcę by mi czytano bajkę,
o kocie, co palił fajkę.
Chcę też domek mieć na drzewie,
i co jeszcze chcę mieć nie wiem.
Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

Prawo do godnego życia,
Bez wojen, głodu i bicia,
Bez strachu, smutku i łez.
Cześć!!!

Jarosław Poloczek