Mamo ! Tato! Pomóż mi poprawnie mówić ! To wcale nie jest takie trudne!

 1. Proszę przeczytaj mi bajkę. Nie raz w tygodniu, czytaj mi codziennie, czytaj powoli i wyraźnie, pokazuj mi obrazki, pozwól mi nazywać przedmioty, daj mi czas na zadawanie pytań. W trakcie czytania zmieniaj głosy, wydawaj dźwięki, zaciekaw mnie !
 2. Chodźmy na spacer, naśladujmy dźwięki słyszane w otoczeniu, poudawajmy sowę ( może nam odpowie), poszumimy jak liście, powarczymy jak samochody. To super zabawa!
 3. Jeśli Ci coś pokazuję, nazywam w swoim języku, proszę powiedz mi głośno i wyraźnie jak to się nazywa, czasem mi się zapomina, czasem po swojemu jest mi łatwiej, ale chce się nauczyć, chcę wiedzieć .
 4. Rozmawiaj ze mną przy zabawie i obowiązkach domowych, rozmawiajmy w drodze do przedszkola, na spacerze i w sklepie, nazywajmy przedmioty, czynności i emocje. Mów mi co czujesz i dlaczego , dzięki temu mniej się boje. Mów do mnie wyraźnie i powoli, daj mi czas na odpowiedź, nie przerywaj mi kiedy mówię.
 5. Mamo pobawmy się w wiatr, podmuchajmy w liście, zdmuchnijmy dmuchawce, puszczajmy bańki, naucz mnie prawidłowego oddechu, pomoże mi to w mowie, w prawidłowym dotlenieniu mózgu , będę zdrowszy i szczęśliwszy. To świetna zabawa, która wiele mnie nauczy.
 6. Pochwal mnie kiedy uda mi się coś powiedzieć, powtórzyć, kiedy Ty się cieszysz z moich małych sukcesów , ja mam większą chęć do działania.
 7. Śpiewajmy i mówmy wierszyki, kiedy ? Zawsze ! Na spacerze, na rowerze, w trakcie gotowania obiadu.
 8. Pamiętaj, że na niektóre głoski moja buzia nie jest jeszcze gotowa, mogę mówić je niepoprawnie. Sprawdź jak powinien wyglądać rozwój mowy i nie wymagaj ode mnie tego na co jeszcze mam czas.
 9. Proszę nie pozwól żeby ktokolwiek śmiał się z mojej mowy i błędów, to dla mnie nie przyjemne, nie lubię kiedy ktoś mi przerywa lub powtarza moje błędy i się z nich śmieje, lub przerywa mi kiedy mówię. Nie poprawiaj mnie uporczywie, powtórz wyraźnie słowo z którym mam problem, uśmiechnij się 😉
 10. Pozwól mi bawić się piaskiem , plasteliną, ugniećmy razem ciasto, rysujmy i malujmy, pobawmy się w jesiennych liściach, ulepmy bałwana, doświadczajmy , rozwijajmy motorykę. Mój mózg wtedy lepiej pracuje i jest mi łatwiej nauczyć się mowy.
 11. Jesteś moim wzorem, mów poprawnie, daj mi dobry przykład.
 12. Kochaj mnie, spędzaj ze mną czas, bawmy się razem i dużo się przytulajmy !!!