Mamo, tato- poczytajcie mi!

Celem każdego rodzica jest, by ich dziecko wychowywało się jak najlepiej. Inwestują bardzo dużo swojego czasu, cierpliwości oraz pieniędzy, by ich dziecko wyrosło na „kogoś”. Wbrew pozorom na początkowym etapie nie jest potrzebny duży wkład finansowy. Istnieje jeden prosty i ogólnodostępny sposób, by zainwestować w rozwój swojego dziecka- czytanie książek od pierwszego dnia życia

Czytanie jest zarówno najskuteczniejszą strategią wychowawczą jak i mądrym sposobem kontaktu rodzica z dzieckiem. W dzisiejszych czasach ludzie żyją szybko, a każda minuta jest na wagę złota. Wystarczy zaledwie 20 minut dziennie na czytanie dziecku, by mogło ono w pełni ukształtować swoją osobowość oraz rozwijać się emocjonalnie, społecznie oraz intelektualnie.

Istnieje 7 głównych korzyści, które dają dziecku czytanie:

 1. Pobudzenie i rozwój wyobraźni dziecka- Poprzez czytanie dziecku powodujemy, iż przenosi się ono w swój wyimaginowany świat oraz tworzy swoje indywidualne obrazy w głowie. Pobudza w ten sposób swoją wyobraźnię oraz pamięć, gdyż łaczy nowe informacje z tymi, które posiadało do tej pory
 2. Rozwój komunikacji oraz umiejętności językowych- Z każdą przeczytaną przez nas książką, dziecko poszerza swój zasób słownictwa, a te z kolei wspierają procesy myśliwe oraz ułatwiają wyrażanie uczuć i emocji, co przekłada się na aspekty życiowe- zapewniają dziecku umiejętność prowadzenia ciekawych oraz swobodnych rozmów, ułatwiają im wypowiadanie się w logiczny sposób oraz publiczne wystąpienia.
 3. Budowanie silnej woli dziecka z rodzicem- dzięki codziennemu czytaniu zaspokajamy najważniejszą potrzebę rozwojową dziecka, co z kolei powoduje, że wyrasta ono na emocjonalnego dorosłego człowieka. Więź z rodzicami jest fundamentem na całe życie, który jest szczególnie ważny w czasach, w których wszędzie się spieszymy i gonimy za karierą.
 4. Pomoc w trudnych sprawach- Na rynku jest wiele ksiażek o charakterze terapeutycznym. Książkę która wybieramy dziecku, może pomóc mu w problemie, z którym dziecko aktualnie się zmierza. Sytuacje zawarte na kartach ksiażki mogą być dla dziecka drogowskazem. Czytając, dajemy dziecku gotowe wzorce do zastosowania wzorce radzenia sobie w danych sytuacjach.
 5. Rozwój empatii- Podczas czytania dziecko przenosi się w inny świat który pozwala zrozumieć mu relacje międzyludzkie oraz emocje. Dziecko poznaje gamę uczuć, nazywa je oraz uczy się je wyrażać, dzięki czemu uczy się wrażliwości oraz rozumienia i rozpoznawania emocji, które kierują ludźmi. Dzięki błędom popełniamym przez bohaterów książki, dziecko uczy się i dowiaduje, jak zachowywać się w różnych sytuacjach oraz przewiduje następstwa danych działań oraz decyzji.
 6. Budowanie poczucia własnej wartości dziecka- Czytając dziecku książkę, automatycznie skupiamy na nim w 100% całość swojej uwagi. Dajemy mu wtedy coś najcenniejszego- nasz czas i uwagę, co za tym idzie, dziecko może się do nas przytulić, zadać nurtujące je pytanie i poznać na nie odpowiedź. Dzięki temu dziecko czuje się ważne, kochane, potrzebne, co jest najlepszym fundamentem w budowaniu oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości.
 7. Poszerzenie wiedzy- Każda przeczytana przez nas książka przynosi dziecku rozległą wiedzę na dany temat, pobudza jego ciekawość, pozwala na rozwijanie zainteresowań. Dziecko z zapartym tchem śledzi dialogi oraz akcje między ulubionymi bohaterami bajki, uczy dziecko logicznego myślenia. Ponadto czytanie daje dziecku wiedzę o samym sobie oraz uczy dziecko odróżniać dobro od zła. Czytając kształtujemy w dziecku nawyk zdobywania wiedzy oraz utrwalamy go na całe życie.

Inne korzyści z czytania dziecku:

 • Przygotowanie dziecka do samodzielnego czytania
 • Poprawa koncentracji
 • Ułatwienie nauki
 • Nauka odróżnienia dobra od zła
 • Rozwijanie poczucia humoru
 • Jest wspaniałą rozrywką
 • Zapobiega uzależnieniu od mediów
 • Jest zdrowym sposobem na nudę
 • Kształtuje nawyk czytania

Czytanie dziecku nie jest potrzebą pierwszego rzędu. Sami musimy zadbać o to, by nasze dziecko ją nabyło. Tylko poprzez czytanie naszemu największemu skarbowi od najmłodszych lat jesteśmy w stanie rozbudzic w nim miłość do książek oraz zapał do czytania. Poprzez czytanie nie uczymy dziecko samego czytania, ale przede wszystkim uczymy dziecko lubić czytać.

Złota Lista Książek do czytania dzieciom, opracowana przez Fundację ABCXXI Cała polska czyta dzieciom

Wiek 0-4 lata: 

Marta Bogdanowicz (opracowanie) – Rymowanki – przytulanki 

Paulette Bourgeois, Brenda Clark – seria o Franklinie 

Jan Brzechwa – Wiersze i bajki 

Gilbert Delahaye – seria o Martynce 

Barbara Gawryluk – Dżok, legenda o psiej wierności 

Dimiter Inkiow – Ja i moja siostra Klara 

Czesław Janczarski – Miś Uszatek 

Janosch – Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś

Astrid Lindgren – Lotta z ulicy Awanturników; 

Sam McBratney – Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham 

Nele Most, Annet Rudolph – Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno 

Beata Ostrowicka – Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę

Joanna Papuzińska – Śpiące wierszyki 

Renat Piątkowska – Opowiadania z piaskownicy 

Julian Tuwim – Wiersze dla dzieci 

Wojciech Widłak – seria o panu Kuleczce 

Wiek 4-6 lat: 

Florence and Richard Atwater – Pan Popper i jego pingwiny 

Hans Christian Andersen – Baśnie 

Wanda Chotomska – Wiersze; Pięciopsiaczki 

Carlo Collodi – Pinokio 

Waclaw Čtvrtek – O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci 

Eva Janikovszky – Gdybym był dorosły 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Sznurkowe historie 

Asa Lind – Piaskowy Wilk 

Astrid Lindgren – seria o Pippi Pończoszance; Emil ze Smalandii 

Hugh Lofting – seria o Doktorze Dolittle 

Kornel Makuszyński – Przygody Koziołka Matołka 

Małgorzata Musierowicz – Znajomi z zerówki 

Alan A. Milne – Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka 

Renata Piątkowska – Na wszystko jest sposób, Nie ma nudnych dni 

Barbara Stępniak-Wilk – Tulisia 

Małgorzata Strzałkowska – Leśne głupki; Wierszyki łamiące języki 

Danuta Wawiłow – Wiersze 

Max Velthuijs – Żabka i obcy